Kako pomiriti dojenčkov jok?
Jok je edina dojenčkova »govorica«, saj le tako lahko izraža svoje nelagodje. Joka lahko, ker je lačen, utrujen, moker, razdražen, osamljen, zaspan, ker ga boli ali preprosto potrebuje starše in njihovo bližino. Nikoli pa ne joka zato, da bi s starši manipuliral ali jih izsiljeval. Tega se morajo starši zavedati, zato je pomembno, da se na dojenčkov jok odzovejo. Dokazano je, da dojenčki, ki jih starši pustijo jokati, ne jokajo manj, temveč jokajo bolj moteče. Poleg tega se preveč oklepajo staršev in ne postanejo tako hitro samostojni.
Jok je pri najmlajših popolnoma običajen fiziološki pojav. Je eden od najmočnejših znakov, s katerimi novorojenček sporoča svoje stanje in razpoloženje. Predvsem mamice se nanj odzovejo še posebno močno in poskušajo otroka pomiriti na najrazličnejše načine (z nošenjem v naročju, dojenjem, zibanjem in pomirjujočim govorjenjem).
Nekateri dojenčki jokajo pogosteje, štirikrat ali petkrat na dan po 20 do 30 minut, drugi pa le ob koncu dneva in ponoči. Ko starši potolažijo otroka, se ob tem počutijo dobro, hkrati pa je zadovoljen tudi otrok. Čim večkrat se starši odzovejo na otrokov klic, tem bolje razumejo njegove signale. S tem starši dosežejo, da se otrok nauči jokati manj.
Zakaj dojenčki jokajo?
Vzroki za dojenčkov jok so različni:
- Lakota: Najpogostejši vzrok za jok je lakota, ki za dojenčka pomeni bolečino. Če se starši ne odzovejo na njegov jok, ga stopnjuje.
- Žeja: Dojenček pogosto joka tudi zaradi žeje, še posebej, kadar je zrak v stanovanju suh in ogret.
- Utrujenost: Dojenček ob utrujenost joka, saj zanj pomeni neugodje. Pogosto dojenčki pred spanjem jokajo.
- Nekaj ga moti: Vzroki za nelagodno počutje so lahko mokra plenička, vneta ritka, mraz ali vročina.
- Dolgočasje: V začetku je dojenček težko sam. Potrebuje družbo in bližino ljudi, zato ga je koristno vključiti v vsakodnevno dogajanje.
- Jeza in nezadovoljstvo: Dojenček hitro napreduje in raste, zato ga jezi, če nečesa ne more narediti sam.
- Strah: Dojenčka lahko hitro prestrašijo različne stvari – novi predmeti, neobičajni zvoki ali neznani obrazi.
- Bolečina: Kadar dojenček joka posebno predirljivo in ga z ničemer ne moremo potolažiti, gre lahko za bolečino. Ker dojenček še ne zna pokazati, kje ga boli, je težko odkriti vir bolečine. Če dojenček joka več kot tri ure na dan, vedno v popoldansko-večernih urah in se to ponavlja več kot tri dni na teden, gre lahko tudi za kolike. Otrok joka krčevito, krči nogice proti trebuhu in ga z ničemer ni mogoče potolažiti. Če otrok ni dojen, mu lahko pomagate z mlekom Novalac AC.
Kako potolažiti jokajočega dojenčka?
Nekateri dojenčki veliko jokajo in jih ni mogoče vedno potolažiti, kar še ni razlog za skrb. Pomembno je, da se na dojenčkov jok odzivajo. Starši se bodo sčasoma naučili prepoznati pomen otrokovega joka in mu pravilno pomagati.
Nekaj nasvetov, kako potolažiti jokajočega dojenčka:
podojite ga, čeprav le za tolažbo
- ponudite mu dudo
- previjte ga in preglejte oblačila
- dvignite ga na rame v pokončnem položaju
- pojte mu
- gugajte ga
- ritmično ga trepljajte po hrbtu ali ritki
- z odejo ga povijte v štručko
- skopajte ga v topli vodi
- stopite z njim pred zrcalo
- zaplešite z njim valček, ob glasbi ali brez nje
- z njim v naročju posesajte dnevno sobo, kajti zvok motorja otroka pomirja, če le ni premočan
- z vozičkom ali avtom se peljite nekaj kilometrov
- položite ga na hrbet in krožite z nogami proti trebuščku, da bo lažje iztisnil plin
- s trebuščkom ga položite na svojo podlahtnico in ga med hojo gugajte
Vedno se lahko najde način, ki bo pomiril otroka, če le ne gre za hujšo bolezen ali motnjo. Verjetno ni starša, ki ne bi bil deležen nasveta, naj pusti otroka, da se izjoka. Takšne nasvete je najbolje preslišati. Če starši zavestno postanejo neobčutljivi za dojenčkove znake in si ne dovolijo nagonskega odziva, delajo v nasprotju z naravo.
Jok jih sčasoma ne bo več motil, s tem pa bodo izgubili zaupanje v dojenčkove znake in ne bodo več razumeli njegovega prvinskega jezika.